Wszystko o anime i mandze
Pokaż Menu

Stan Sakai

Stan Sakai (jap. Sutan Sakai) to Amerykanin pochodzenia japońskiego, który jest znanym na całym świecie twórcą komiksów, a także wielokrotnym laureatem Nagrody Eisnera.

Stan Sakai urodził się 25 maja 1953 r. w Kyoto, a dorastał na Hawajach. Jest absolwentem Uniwersytetu Hawajskiego oraz Szkoły Sztuki i Wzornictwa w Pasadenie. Obecnie mieszka w Kalifornii wraz z żoną Sharon i dziećmi: Hannah oraz Mathew.

Jego kariera rozpoczęła się od uzupełniania tekstów w komiksach autorstwa Sergio Aragonésa i Marka Evaniera. Sławę zyskał w 1984 r. dzięki stworzonemu przez siebie cyklowi komiksów o Usagim Yojimbo. Ta epicka saga składająca się z 23 tomów opowiada o króliku samuraju – Miyamoto Usagim, który żyje w siedemnastowiecznej Japonii. Postać Usagiego wykorzystano także m.in. w rysunkowym serialu telewizyjnym „Wojownicze żółwie ninja”, jako inspirację do powstania zabawek czy nadruków na koszulkach. W 1991 r. powstał nowy, futurystyczny cykl komiksów autorstwa Stana Sakai opowiadający o przygodach potomka Usagiego i noszący tytuł- „Space Usagi”.

Oprócz serii „Usagi Yojimbo” Stan Sakai stworzył również takie serie jak: „Nilson Groundthumper” i „Ten Little Critters”.

Sakai był wielokrotnie nagradzany za swojego Usagiego oraz za pracę nad innymi komiksami, w tym: „Groo the Wanderer” Sergio Aragonesa i „Spider-Mana”. Zdobył on m.in. nagrodę Parent`s Choice, Inkpot Award, a także wielokrotnie Oscara Komiksu, czyli Nagrodę Eisnera.