Wszystko o anime i mandze
Pokaż Menu

Manga

Manga w języku japońskim oznacza szkic, karykaturę, komiks i wywodzi się ze starego sposobu ozdabiania przede wszystkim rycin, ale również innych form sztuki użytkowej. Współcześnie we wszystkich krajach poza Japonią manga jest synonimem japońskiego komiksu. Kraj Kwitnącej Wiśni określa mangę słowem „comics” bądź jego zjaponizowaną formą- „komikku”.

Manga drukowana jest zazwyczaj w bieli i czerni (oprócz okładki i ewentualnie paru pierwszych stron komiksu). Ten rodzaj japońskiego komiksu wyewoluował z połączenia ukiyo-e (rodzaj malarstwa i drzeworytu tworzonego w Kraju Kwitnącej Wiśni w okresie Edo) oraz wschodniego stylu rysowania. Swoją obecną formę manga przybrała tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Najpopularniejsze mangi adaptuje się na filmy, a także seriale anime.

Rodowód tego rodzaju japońskiego komiksu wywodzi się z XII-wiecznych „giga” (zabawnych rysunków). Japońskie słowo „manga” pojawiło się w powszechnym użytku już w XIX wieku, kiedy to wydano „Hokusai Manga” będący zbiorem rysunków ukiyo-e artysty imieniem Hokusai. W tym samym wieku Kraj Kwitnącej Wiśni otworzył się na Zachód i zaczęto sprowadzać tu zagranicznych artystów, którzy mieli nauczyć japońskich studentów europejskich technik i metod kreowania obrazu. Obecna forma mangi zaistniała dopiero tuż po zakończeniu II wojny światowej. W XX wieku słowo „manga” odnosiło się już wyłącznie do komiksu. Japończycy traktują ten komiks inaczej niż Amerykanie. W Kraju Kwitnącej Wiśni manga jest formą sztuki oraz popularnej literatury. Nie posiada ona docelowej grupy wiekowej czy określonej tematyki, choć klasyfikuje się ją według płci i wieku odbiorców. Magazyny oraz książki dla chłopców nazywają się shōnen-manga, a dla dziewcząt- shōjo-manga. W księgarniach układa się je na różnych półkach i mają inne okładki.

manga

Manga często krytykowana jest za zawarte w niej podteksty seksualne i przemoc.

Większość mang publikuje się w periodycznie ukazujących się magazynach. Każda tego typu gazeta ukazywana jest w seriach liczących od kilku do kilkunastu odcinków. Manga wydawana jest na 20-40 stronach w każdym docinku. Serie, które cieszą wie wielkim powodzeniem wychodzą przez wiele lat. Twórcy mangi zaczynają od pojedynczych historyjek, a jeśli zdobędą uznanie wśród czytelników, są kontynuowane. Rozdziały publikowanych przez dłuższy czas serii są zbierane razem i wydrukowywane w oddzielnych tomach o nazwie tankōbon.

Tradycyjna manga zapisywana jest od prawej do lewej strony identycznie jak w tradycyjnym japońskim piśmie. Grafika tych komiksów waha się od realistycznej do prostej- komiksowej. Postacie z mangi mają „wschodnie” rysy twarzy i ogromne oczy. Charakterystyczne dla mangi wielkie oczy są jej elementem od lat 60. XX w. Wtedy to ojciec współczesnej mangi-Osamu Tezuka zaczął nadawać taki kształt swoim rysunkom, kopiując je od W. Disneya.

Większość gatunków mang zbiega się z tymi obecnymi w zachodnich komiksach. Charakterystycznymi gatunkami wyłącznie dla komiksu z Kraju Kwitnącej Wiśni są m.in. mecha”(wielkie roboty), mahō-shōjo (magiczna dziewczyna), gekiga (obrazy dramatyczne), ecchi (nurt erotyczny).

Ten rodzaj japońskiego komiksu tłumaczony jest na wiele języków. Jednym z państw, w których manga cieszy się ogromną popularnością jest Francja. Istnieje tam np. ruch „Nouvelle Manga” oraz manga jako dramat dla dorosłych lub forma eksperymentalna.

W Japonii mangę rysuje się, pisze (tekst pionowy) i drukuje od prawej do lewej. W wyniku tłumaczenia jej na inne języki odwrócono ten proces tak, by zeszyty czytało się od lewej do prawej. Dziś przy nacisku fanów oraz twórców wraca pierwotna wersja mangi w formacie od prawej do lewej strony.

„Aż do nieba” autorstwa R. Ikedy stanowiło pierwszą oficjalnie wydaną mangę w Polsce. Polskimi wydawnictwami specjalizującymi się w mandze są m.in.: Egmont Polska, Mangava, Waneko, Mandragora, Arashi, Japonica Polonica Fantastica i Studio JG. W ofercie takich komiksowych wydawców jak Egmont czy też Kultura Gniewu znajdziemy np. „Czarodziejkę z Księżyca”, „Love Hina”, „Yami no matsuei: Ostatni synowie ciemności” i „Heat”. W naszym kraju wydawane są również magazyny Mangi oraz Anime („Otaku”, „Kyaa!”, „Arigato”, „Akiba”).